Skip Календар Календар
| Лаборатория по дидактика, психология и управление на висшето образование
Междудисциплинарен изследователски център „Интерактивни методи в образованието” по проект към МОН „Предпоставки за ефективност на интерактивните методи във висшето образование”
Междудисциплинарният изследователски център „Интерактивни методи в образованието” започва своето изграждане през 2007 г. в рамките на Лабораторията по дидактика, психология и управление на висшето образование в ЮЗУ „Неофит Рилски”. Създаването му бе заложено в научно-изследователската програма на проекта към МОН „Предпоставки за ефективност на интерактивните методи във висшето образование”. Центърът осъществява междудисциплинарни научни изследвания в областта на педагогическата теория и практика, създава информационни ресурси по проблемите на дидактиката, психологията и управлението на образованието.
Структурни звена на Междудисциплинарния изследователски център „Интерактивни методи в образованието” Основни дейности на Междудисциплинарния изследователски център „Интерактивни методи в образованието” Научна дейност на Междудисциплинарния изследователски център „Интерактивни методи в образованието” Опит в реализацията на международни и национални проекти и програми
I. Стратегия за развитие на Междудисциплинарния изследователски център „Интерактивни методи в образованието” 1. Осъществяване на междудисциплинарни изследвания с използване на информационни и интерактивни технологии. 2. Реализация на учебни програми, насочени към приложение на интерактивни методи и на резултатите от междудисциплинарните изследвания. 3. Развитие и внедряване на нови интерактивни образователни технологии.
II. Структурни звена на Междудисциплинарния изследователски център „Интерактивни методи в образованието”:
1. Педагогика и психология 2. Природо-математическо 3. Управление на образованието 4. Физическа култура и спорт 5. Изкуства.
III. Основни дейности на Междудисциплинарния изследователски център „Интерактивни методи в образованието”: 1. Научно-изследователска и приложна дейност по развитие и внедряване на нови информационни и интерактивни технологии, изграждане на съответна инфраструктура за осигуряване на учебния процес. 2. Реализация на образователни програми, ориентирани по междудисциплинарни направления. 3. Консултационна и експертна дейност, свързана с основните направления на дейността на МИЦ. 4. Издаване на учебна, специална, справочна и методическа литература, материали от конференции, семинари, резултати от научно-практически изследвания.
IV. Научна дейност на Междудисциплинарния изследователски център „Интерактивни методи в образованието”:
Ø разработване на стратегии за използване на съвременни дидактико-методически интерактивни технологии в процеса на междудисциплинарните изследвания; Ø моделиране и управление на научния и учебно-възпитателния процес във висшето образование; Ø ефективното използване на информационните ресурси на науката, образованието, културата.
V. Опит в реализацията на международни и национални проекти и програми: Ø Българо-холандски проект по проблемите на управлението на образованието; Ø Международна мрежа за работа с надарени млади хора – NYEX; Ø Международна програма „Сигурност чрез наука”; Ø Университетски проект „Място на интерактивните методи на обучение в работата на университетския преподавател; Ø Проект към МОН „Предпоставки за ефективност на интерактивните методи във висшето образование” Ø Балканска асоциация за педагогика и образование Ø Кръгла маса за подготовка на съвместен международен проект за обучение на младежи и учене през целия живот (LLL) Ø Международен проект „Заедно за съвършенство на човека – мрежа за популяризиране на науката” по 7 Рамкова програма на ЕС. VI. Междудисциплинарният изследователски център „Интерактивни методи в образованието” разполага с помещения от 100 кв. м. и компютърна инфраструктура по факултети и катедри: Ø компютърна техника; Ø копирна техника; Ø мултемедия; Ø интернет – достъп; Ø виртуално образователно пространство.
VII. Научно-технически съвет на Междудисциплинарния изследователски център „Интерактивни методи в образованието”: 1. проф. д-р Илия Гюдженов – ръководител на Лаборатория по дидактика, психология и управление на висшето образование; 2. доц. д-р Добринка Тодорина – ръководител на проекта към МОН „Предпоставки за ефективност на интерактивните методи във висшето образование”; 3. проф. д.п.н. Светлана Димитрова 4. проф. д-р Петър Балкански 5. доц. д-р Лиляна Тодорова 6. доц. д-р Пламен Граматиков 7. доц. д-р Даниела Тупарова 8. доц. д-р Марио Митов 9. доц. д-р Татяна Стоичкова 10. д-р Красимира Марулевска
| Skip Категории курсове Категории курсове |